MEMENTO 8C+

Bernd Zangerl [27.03.2008, ]

Boulder Memento se posunul z fáze dlouhodobého projektu do fáze přelezeného bouldru 5.8.2005, přesně v 16h odpoledne. Tehdy stanul na vrcholu výrazného skalního bloku v pohoří Silvretta v Rakousku Bernd Zangerl a řekl něco jako: "je to nejtěžší co jsem dosud dal, asi 8C+".


Dalo by se tomu věřit, protože do té doby měl Bernd vylezené tři 8Céčka (Dreamtime, Viva la Evolution, New Base Line)...Memento vede skrz 45ti stupňovou převislou desku po malých ostrých lištách, a je zakončené skokem na oblou hranu.

Bernhard Schwaiger, Memento

Právě závěrečný skok, náročný na přesnost a dynamiku, je spolu s druhýh krokem nejtežší ze všech sedmi pohybů, které Memento nabízí. Boulder se nachází vysoko v horách v nadmořské výšce přes 2000m a z parkoviště si k němu dal Bernd hodinovou procházku prý opravdu hodněkrát... Díky Mementu vznikl také stejnojmený film od Beata Kammerlandera a Geralda Salmina, kde Bernd provází oblastmi jako Ticino, Magic Wood a samozřejmě i Silvretta a leze řadu svých prásků včetně Mementa. DVD lze objednat přes jeho stránky. Jinak lze o Mementu sehnat opravdu až překvapivě málo informací, zčásti určitě proto, že Bernd není zrovna milovník publicity za každou cenu...

Bernhard Schwaiger, Memento

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Memento má jen jedno známé opakování a to zůstalo "doma". Má ho na triku pan učitel ze Saalachtalu, Bernhard Schwaiger. Ten v roce 2006 shlédl právě DVD o Mementu a tolik ho namotivovalo, že sedl do auta, jel 3 hodiny na Rakousko-Švýcarské hranice do pohoří Silvretta, vyběhl hodinovou procházku až do šutroviště vysoko v horách a tak dlouho Memento hledal až našel. A když našel, bylo mu jasný, že Memento prostě musí vylézt. A tak začal kolotoč cest a pokusů a smutných odjezdů. Mimo dva klíčové kroky, lezl Bernhard vše v podstatě hned a po nacvičení spodního klíče, kde změnil techniku nohou, dolézal ve většině pokusů až do skoku a párkrát i doskočil. Ale třeba smekl... Sám věděl, že na boulder má, že jde jen o otázku času a štěstí. To vše přišlo 3.9.2007. V nepříliš oslnivé formě, po nemoci, konečně správně doskočil a stal se tak druhým, kdo stanul na vrcholu Mementa.

Přelezy Mementa:

Bernd Zangerl 2005

Bernhard Schwaiger 2007

Kornelius Oberleitner 2008

Reakce na článek

Příspívat do diskuze k tomuto článku, mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud se chcete zaregistrovat, přejděte na registrační formulář. Pokud jste již registrovaným uživatelem, přihlášte se.