Bernd Zangerl

[22.01.2009, ]

Rakušan Bernd Zangerl platí za jednoho z nejsilnějších bouldristů vůbec a z vyhlášených bouldrových "osmiček" toho má, především v Evropě, přelezeno opravdu hodně...Nyní se Bernd připoměl svým nedávným (16.1.2009) prvním opakováním boulderu Entlinge, jednoho z 8Céček švýcarského klasika Freda Nicola.


Vše okolo Bernda opravdu začalo v dubnu 2001, kdy se do světa rozletěla zpráva o prvním opakování legendy legend, prvního 8C (dnes 8B+) světa, boulderu Dreamtime. Ten má na svědomí opět Fred Nicole. Náhoda? Možná, nicméně právě bouldrový "kmet" Fred byl jedním z Berndových největších bouldrových vzorů. Jakoby šel tento letos 31letý rodák z Tirol v jeho stopách...

Bernd Zangerl

Po svých lezeckých začátcích v alpském lezení a následném období sportovního lezení ke konci 90let minulého století, přičuchl jednoho dne k boulderingu a ten ho svým kouzlem plně pohltil. Několik extrémně těžkých kroků na pokraji jeho možností bylo a je přesně to, co na boulderingu Bernda fascinuje nejvíce. A je jedno jestli si užívá motivační atmosféru lezení s nejbližšími přáteli nebo zda se potuluje sám s bouldermatkou po lesích a vyhledává nové extrémní linie. Těch několik kroků, ta mystičnost nemožného, to je jeho výzva a právě proto třeba také neholduje závodní scéně. Opět stějně jako jeho vzor Fred.

Bernd Zangerl

Aby si Bernd splnil svůj sen, přelezení Dreamtimu, musel tehdy jako poměrně neznámý student geografie na univerzitě v Innsbrucku vyrazit na cestu do Cresciana 24x (!!!) a na tachometru při tom natočil celých 13000km. Po mnoha pokusech a návštěvách ho právě tento přelez katapultoval přímo mezi světovou boulderingovu smetánku. Pak už to šlo "ráz na ráz". V září 2002 přelézá v rakouském Alm Flirsch ve 2000m.n.m. první ze svých velkých projektů, boulder Viva la evolution a hodnotí ho jako těžké 8C. Těžší než Dreamtime. Pokud je známo, dodnes bez opakování.

Bernd Zangerl v Dreamtime

Poté v prosinci téhož roku zkompletuje fascinující linii ve švýcarském Magic woodu a pojmenuje ji New base line a opět hodnotí jako 8C. Ačkoliv New base line po několika přelezech klesla na 8B+, co do přirozenosti směru jde ale o oslavu boulderingu a jeden z nejvíce motivujících bouldrů. Mimochodem první opakování New base line si nepřipsal nikdo jiný, než Fred Nicole (2003). Učitel následuje žáka?

Franz Widmer v New base line

Pak už přichází Berndovo objevování vysokohorské Silvretty. Nejprve v srpnu 2005 přelezl převislou desku po malých lištách zakončenou nepříjemným skokem do hrany. Tu pojmenoval Memento. Klasifikaci navrh 8C+! Memento dlouho opakování odolávalo, ale na podzim roku 2007 jakoby svým opakováním spustil lavinu Bernhard Schweiger, po němž během roku 2008 přelezili boulder v relativně krátkém sledu hned tři bouldristi. Korni Obleitner (pro něj úlět v klasifikaci-do té doby měl maximálně jedno 8B), především závodník Kilian Fischhuber a japonec Akito Matsushima (opakování během pár hodin...). Ihned po tomto "nájezdu" se začalo mluvit o Mementu jako o 8B+, možná až jako o 8B. Pohříchu nikdy se nevyjadřovali přímo opakovatelé...

Bernhard Schweiger v Mementu

V roce 2008 po delší odmlce způsobené zraněním prstu, kterou vyplňoval např. cestami za bouldry do Peru, Rocklands nebo Hueco Tanks, najednou vyskočila informace, že v říjnu 2007 otevřel Bernd další ze svých extrémních projektů. Opět v Silvrettě, ale tentokrát se prý jedná o zosobnění Berndovy představy o boulderingu. Čtyři tvrdé kroky v brutálním převise, kdy každý krok je klíčový. Nový realizovaný projekt se jmenuje Anam Cara a obtížnost je opět 8C/C+. Prostě to nejtěžší co Bernd podle něj samotného kdy vylezl. Dnes má Anam Cara pouze jedno opakování, přičemž stejně jako v případě Mementa, byl tím prvním rakušan Bernhard Schweiger.

Bernd Zangerl v Anam Cara

Posledním Berndovým zásekem je letošní celkově první opakování Nicolova Entlinge ve švýcarském Murgtalu. Jedná se o 6ti pohybové 8C. Je zajímavé, že se Entlinge dočkalo hned dva dny po Berndovi dalšího přelezu od švýcara Franze Widmera. Ani jeden z opakovatelů se ale nevyjadřoval ve smyslu shazování. Pěkné video z Berndova přelezu je na youtube.

Fred Nicole v Entlinge       

Bernd je dnes bouldristou plně si uvědomujícím potřebu respektovat přírodu a bouldering samotný v širších souvislostech a to nejen ve smyslu NO CHIPPINGu, ale také například ve smyslu zdravého soužití mezi návštěvníky-bouldristy a původními obyvateli, žijícími přímo v nebo v bezprostředním okolí bouldrových oblastí. I proto bylo možné, že jsme se dověděli o Anam Caře až několik měsíců po jejím otevření. Bernd prostě nemá potřebu "vykřičet" vše hned do boulderingových médií. 

Zdroje+foto: 8a.nu,  zebloc.com, bouldering.unas.cz, youtube.com, climbandmore.com

Michal Smrž     

Reakce na článek


Jméno: Michal Smrž
Datum: 24.01.2009 23:41:28
Předmět: ReZdar draci, docela by me zajimalo, jak dlouho trvalo Fredovi vymyslet variantu s tim netopirem... Tech swingu bylo asi nepocitane...
Milanku, no tak to se na ISPO uvidime...zastav se... Az pak (jestli) budes v CZ, tak dame nejakej bouldering. Na konci unora mizim taky...
Jinak napada vas nejakdo dalsi do bouldering legends? Udelam tu rubriku v pristim tydnu...Jméno: Milan Řehák
Datum: 24.01.2009 11:01:35
Předmět: SuperSuper clanek. A sin slavy se vita... Dnes letim zpatky do EU a po ISPU budu par dni v Italii. Chci okouknout ty nove oblasti od Haryho :-) Zalezi na pocasi... Kdyztak bude nejaky clanek... 11.2. letim zase do Vietnamu - az do brezna... ciao


Jméno: Štěpán Stráník
Datum: 24.01.2009 00:44:12
Předmět: Dobrá ideaTo Smržák: No to by bylo geniální, sekce síň slávy boulderingu, když jí mají v hokeji, tak proč jí nemít i tady :=)


Jméno: Vilda Chejn
Datum: 23.01.2009 23:14:46
Předmět: JjParádní povídání.Docela mě zaujal poslední fotka z Entlinge- je zřejmé, že Fred v šáhnutí do poslední lišty používal jinou sekvenci nohou, jinak dle komentu na 8a.nu záverečného netopýra dělali oba.


Jméno: Michal Smrž
Datum: 23.01.2009 16:10:16
Předmět: Dobrá idea...Zdar Štěpáne, to ale není vůbec špatněj nápad udělat něco jako síň slávy boulderingu :-) Měli jsme tu už Freda, teď Bernd, kdo další? Gill, Sharma, Graham, Hill, Godoffe,...


Jméno: Štěpán Stráník
Datum: 23.01.2009 14:01:37
Předmět: ProfilSupr článek, jen víc takových lezců , z TOP boulderistů :) na PB. Profily THE BEST FOREVER :)


Jméno: Venca Kučírek
Datum: 23.01.2009 07:13:57
Předmět: JJJojo, máš recht, jen více takových...


Jméno: David Kozel
Datum: 23.01.2009 06:34:37
Předmět: TrrFajne pcotenicko

Příspívat do diskuze k tomuto článku, mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud se chcete zaregistrovat, přejděte na registrační formulář. Pokud jste již registrovaným uživatelem, přihlášte se.