Bernd Zangerl
[22.01.2009, ]Rakušan Bernd Zangerl platí za jednoho z nejsilnějších bouldristů vůbec a z vyhlášených bouldrových "osmiček" toho má, především v Evropě, přelezeno opravdu hodně...Nyní se Bernd připoměl svým nedávným (16.1.2009) prvním opakováním boulderu Entlinge, jednoho z 8Céček švýcarského klasika Freda Nicola.
Vše okolo Bernda opravdu začalo v dubnu 2001, kdy se do světa rozletěla zpráva o prvním opakování legendy legend, prvního 8C (dnes 8B+) světa, boulderu Dreamtime. Ten má na svědomí opět Fred Nicole. Náhoda? Možná, nicméně právě bouldrový "kmet" Fred byl jedním z Berndových největších bouldrových vzorů. Jakoby šel tento letos 31letý rodák z Tirol v jeho stopách...
Po svých lezeckých začátcích v alpském lezení a následném období sportovního lezení ke konci 90let minulého století, přičuchl jednoho dne k boulderingu a ten ho svým kouzlem plně pohltil. Několik extrémně těžkých kroků na pokraji jeho možností bylo a je přesně to, co na boulderingu Bernda fascinuje nejvíce. A je jedno jestli si užívá motivační atmosféru lezení s nejbližšími přáteli nebo zda se potuluje sám s bouldermatkou po lesích a vyhledává nové extrémní linie. Těch několik kroků, ta mystičnost nemožného, to je jeho výzva a právě proto třeba také neholduje závodní scéně. Opět stějně jako jeho vzor Fred.
Aby si Bernd splnil svůj sen, přelezení Dreamtimu, musel tehdy jako poměrně neznámý student geografie na univerzitě v Innsbrucku vyrazit na cestu do Cresciana 24x (!!!) a na tachometru při tom natočil celých 13000km. Po mnoha pokusech a návštěvách ho právě tento přelez katapultoval přímo mezi světovou boulderingovu smetánku. Pak už to šlo "ráz na ráz". V září 2002 přelézá v rakouském Alm Flirsch ve 2000m.n.m. první ze svých velkých projektů, boulder Viva la evolution a hodnotí ho jako těžké 8C. Těžší než Dreamtime. Pokud je známo, dodnes bez opakování.
Poté v prosinci téhož roku zkompletuje fascinující linii ve švýcarském Magic woodu a pojmenuje ji New base line a opět hodnotí jako 8C. Ačkoliv New base line po několika přelezech klesla na 8B+, co do přirozenosti směru jde ale o oslavu boulderingu a jeden z nejvíce motivujících bouldrů. Mimochodem první opakování New base line si nepřipsal nikdo jiný, než Fred Nicole (2003). Učitel následuje žáka?
Pak už přichází Berndovo objevování vysokohorské Silvretty. Nejprve v srpnu 2005 přelezl převislou desku po malých lištách zakončenou nepříjemným skokem do hrany. Tu pojmenoval Memento. Klasifikaci navrh 8C+! Memento dlouho opakování odolávalo, ale na podzim roku 2007 jakoby svým opakováním spustil lavinu Bernhard Schweiger, po němž během roku 2008 přelezili boulder v relativně krátkém sledu hned tři bouldristi. Korni Obleitner (pro něj úlět v klasifikaci-do té doby měl maximálně jedno 8B), především závodník Kilian Fischhuber a japonec Akito Matsushima (opakování během pár hodin...). Ihned po tomto "nájezdu" se začalo mluvit o Mementu jako o 8B+, možná až jako o 8B. Pohříchu nikdy se nevyjadřovali přímo opakovatelé...
V roce 2008 po delší odmlce způsobené zraněním prstu, kterou vyplňoval např. cestami za bouldry do Peru, Rocklands nebo Hueco Tanks, najednou vyskočila informace, že v říjnu 2007 otevřel Bernd další ze svých extrémních projektů. Opět v Silvrettě, ale tentokrát se prý jedná o zosobnění Berndovy představy o boulderingu. Čtyři tvrdé kroky v brutálním převise, kdy každý krok je klíčový. Nový realizovaný projekt se jmenuje Anam Cara a obtížnost je opět 8C/C+. Prostě to nejtěžší co Bernd podle něj samotného kdy vylezl. Dnes má Anam Cara pouze jedno opakování, přičemž stejně jako v případě Mementa, byl tím prvním rakušan Bernhard Schweiger.
Posledním Berndovým zásekem je letošní celkově první opakování Nicolova Entlinge ve švýcarském Murgtalu. Jedná se o 6ti pohybové 8C. Je zajímavé, že se Entlinge dočkalo hned dva dny po Berndovi dalšího přelezu od švýcara Franze Widmera. Ani jeden z opakovatelů se ale nevyjadřoval ve smyslu shazování. Pěkné video z Berndova přelezu je na youtube.
Bernd je dnes bouldristou plně si uvědomujícím potřebu respektovat přírodu a bouldering samotný v širších souvislostech a to nejen ve smyslu NO CHIPPINGu, ale také například ve smyslu zdravého soužití mezi návštěvníky-bouldristy a původními obyvateli, žijícími přímo v nebo v bezprostředním okolí bouldrových oblastí. I proto bylo možné, že jsme se dověděli o Anam Caře až několik měsíců po jejím otevření. Bernd prostě nemá potřebu "vykřičet" vše hned do boulderingových médií.
Zdroje+foto: 8a.nu, zebloc.com, bouldering.unas.cz, youtube.com, climbandmore.com
Michal Smrž
Reakce na článek
Datum: 24.01.2009 23:41:28
Zdar draci, docela by me zajimalo, jak dlouho trvalo Fredovi vymyslet variantu s tim netopirem... Tech swingu bylo asi nepocitane...
Milanku, no tak to se na ISPO uvidime...zastav se... Az pak (jestli) budes v CZ, tak dame nejakej bouldering. Na konci unora mizim taky...
Jinak napada vas nejakdo dalsi do bouldering legends? Udelam tu rubriku v pristim tydnu...
Datum: 24.01.2009 11:01:35
Super clanek. A sin slavy se vita... Dnes letim zpatky do EU a po ISPU budu par dni v Italii. Chci okouknout ty nove oblasti od Haryho :-) Zalezi na pocasi... Kdyztak bude nejaky clanek... 11.2. letim zase do Vietnamu - az do brezna... ciao
Příspívat do diskuze k tomuto článku, mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud se chcete zaregistrovat, přejděte na registrační formulář. Pokud jste již registrovaným uživatelem, přihlášte se.
Aktuality
- 01.09.2012 Průvodce na Otradov
- 27.02.2012 Video o projektech na Pedofilovi v podání Adama + mosty v Ostravě
- 18.02.2012 Gekon boulder cup
- 09.02.2012 Adam u Pedofila
- 09.01.2012 Vlčí kopec
- 30.12.2011 YTONG INJURY 4. - datum
- 30.11.2011 Ztracené klíče na Petráči
- 30.11.2011 Video z Bahry
- 19.10.2011 Nový bouldr u Bechyně
- 04.10.2011 Zase Magic a tentokrát Adam Ondra