Christian Core

[28.02.2011, ]

Jako další do boulder pure legends, patří nepochybně skromný italský chlapík, o kterým jsem bohužel mnoho nevygůgloval a když tak v italštině, což je jazyk, z kterého překlad příliš neovládám. Doufám, ale že i to málo co jsem našel popíše alespoň trochu ducha s kterým to vlastně vše začalo a který se v dnešní masové podobě lezení poněkud vytrácí...


Narozen 5. října 1974
Věk: 37
Let lezení: 25 let
Sponzoři: Pad, Scarpa a Ecogrips
Rodné místo: Bydlím na severozápadním pobřeží Itálie, mezi mořem a horami. Mám více než 3.000 boulder problémů do 3 hodin od mě!
Místní lezecká oblast: Varazze, populární oblast pro bouldering v Itálii. Průvodce dokončen v roce 2009

"Často jsem slyšel, že sportovní lezení je individuální sport... Nemyslím si..."

Christian Core

Vlastně si myslím, že je to týmová hra založená na vzájemné důvěře a motivaci každého zúčastněného, protože bez "ostatních", kteří nás povzbuzují, jistí a vše prožívají s námi, by jsme sami často neměli, pocit bezpečí a ani sílu k tomu udělat poslední, mnohdy nejtěžší kroky kdesi už ve výšce, které jsou nejdůležitější při úspěšném zdolání bouldru... Sami by jsme nikdy nenašli tolik kamenů, neudělali tolik cest, neměli by jsme vlastně ani srovnání... Však jsou to často kamarádi, známí nebo jen kolemjdoucí, kteří Vás vlastně vyhecují k nejlepšímu výkonu...

To je krásná strana boulderingu a lezení obecně, že většinou nevidíme a neuvědomujeme si, že existuje mnoho lidí, s kterými jsme se nikdy nesetkali nebo o nich neslyšeli, kteří neustále pracují na úklidu, přípravě, na čištění kamenů, upravují dopadiště, nýtují nové cesty a to pro jednu jedinou věc a tou je vášeň k lezení...

Není toto to kouzlo?

Christian Core Kimera 8C

Dead Point magazín se ptá:

Ve Varazze jsi udělal hodně práce, kde se Varazze nachází? Co Tě motivovalo dát tolik úsilí do otevření této oblasti?
Za posledních 8 let čtyři z nás (místní) strávili čištěním a přípravou spoustu času . To byla velmi dlouhá a obtížná práce, lesy v okolí balvanů byly velmi silné a neprostupné. Teď, když jdeme lézt, je obtížné si představit, jak v lese bylo před tím, než byl připraven. V současné době je zde 620 problémů a nové přibývají (stav v r. 2009).

Christian Core

Řekni nám něco málo o Gioia.
Gioia v angličtině znamená "radost". Můj přítel Marco Bagnasco, největší místní lezec objevil tuto krásnou linii. Když jsem ji viděl, bylo to pro mě velké překvapení - každý chyt byl tam kde má být, prostě ideální liniie. Pracoval jsem na ni 4 měsíce: 2 měsíce trvalo než jsem vyřešil nejtěžší místo, ve středu jeskyně, a další 2 trvalo to vše spojit v celek. Jsem si jist, že je to nejtěžší linie, co jsem udělal v mém životě.

Dal jsi jí stupeň 8C (V15).
Ano, ale je mnohem těžší než ostatní 8C které jsem lezl. Mnoho silných mých přátel se o ni snaží v poslední době a s klidem hovoří o solidním 8C + (V16)! Věděl jsem, že boulder to je velmi těžký, ale musíme být opatrní s klasifikací, zejména pokud mluvíme o jednom z nejtěžších boulderu na světě. Potřebuji odlišné názory od různých lezců, protože říct, že je to obtížné může být subjektivní. Každý boulder potřebuje odlišné názory, než se jeho stupeň skutečně ustálí.

Christian Core Gioia 8C+?

Nejpamátnější soutěž?
Když jsem vyhrál mistrovství světa boulderingu v roce 2003. Byl to kouzelný okamžik pro mě, protože to bylo poslední vítězství, které mi přineslo placku...

Pokud by jsi mohl změnit něco v tomto sportu, co by to bylo?
Rád bych, kdyby někteří lezci více respektovali pravidla lezeckých oblastí, zejména pokud je to soukromé. Také bych rád, kdybych už neviděl balvan s tesanými chyty...

Christian Core Beautiful Mind 8B+

Top 5 oblíbených jídel?
Pouze pět? Jsem ital, a máme tady skvělé jídlo. Někdy je velmi těžké udržet své tělo lehké a štíhlé. Moje přítelkyně Stella vaří velmi dobře, zejména koláče. Moje oblíbená jídla tedy jsou: tiramisu, italské zmrzliny, pizza, crostata (koláč s marmeládou), a chobotnice s bramborami je pro mě blaho.

Christian Core

Adam Ondra o Gioia:
Když jsem poprvé uviděl "Gioiu" na fotkách, byl jsem opravdu ohromen a chtěl jsem se na tento překrásný kousek podívat, Christian mě také již několikrát  přesvědčoval ať dojedu, ale až v lednu  jsem si na Italii našel čas. Problém nezklamal... ba naopak to vypadalo, ještě velkolepěji, než na obrázcích ,což je velmi vzácné, většinou je to naopak. Fotografové umí nafotit věci tak, že na fotkách vypadají mnohdy lépe než ve skutečnosti jsou. Goiu se mi podařilo vylézt ze stoje ( 8B ) docela rychle, i když to nebyl úplně můj styl, začal sedět okamžitě. Na začátku je ten bouldřík méně fyzický a velmi technický po lištách, což mi vyhovuje víc. Snažil jsem se, aby všechny pohyby šli stejně. Na konci dne jsem udělal všechny kroky, ale věděl jsem, že dělat všechny kroky jednotlivě není nic v porovnání s propojením celého projektu. Je to natolik těžké dát to vkuse, že to musíte opravdu nachodit, musíte to zkoušet znovu a znovu a získat rychlý rytmus, protože nevěřím, že je někdo na světě, který je schopen přelézt tento problém pomalu.
Soudě z jednoho dne mého snažení soudím že je to linka srovnatelná se Story of Two Worlds v Crescianu, která by měla být 8C + potvrzená lezci kteří ji zkoušeli.

Adam Ondra Gioia

Přelezy:

Excalibur sit start 8A

Alphacentauri 8B

Gioia 8C+ FA

The Long Road of Life 8C , Varazze, Italy, traverz, 57 kroků FA

Kimera 8C, Rifugio Barbara, Italy, FA

Beautiful mind 8B+ , Albaracin, Španělsko, FA

Raptor 8B, Varazze, Italy, FA


Opakování:

Dream Time 8B+, Cresciano, Švýcarsko

 New Base Line 8B+, Magic Wood, Švýcarsko

a další...


Člen italského národního týmu

Sportovec Golden Flame (skupina patřící do státní policie), Chris (f.Stella Marchisio) 03A


Soutěže:


- mistr světa 2003 (Boulder)

- 1. místo světový pohár 1999, 2002 (Boulder)

- mistr Evropy 2002 (Boulder)

- vítěz International Masters Hry Extreme - Kalifornie 1998 (Obtížnost)

- Vojenský mistr Evropy 1999 (Rychlost - Obtížnost)

- Itálie - pohár vítěz 1999, 2001, 2002, 2003 (Boulder)

- italský šampion 1997 (Obtížnost), 2002, 2004, 2005, 2006 (Boulder)

- vítěz Dima Rock Master - Španělsko 2005. (Boulder)


Videa: 

http://vimeo.com/user3404117/videos

http://www.youtube.com/watch?v=SBivfjAU_fA&feature=player_embedded

http://vimeo.com/10258957

http://vimeo.com/18262268

 
Zdroje:

http://www.infoboulder.com

www.dpmclimbing.com

http://www.coreclimbs.eu/core/

www.lezec.cz


Osman

Reakce na článek


Jméno: Martin Stráník
Datum: 03.03.2011 16:15:38
Předmět: Tak tak...JO moc hezkej článek, taky zajímavej názor Adama,,,Bude to fakt asi kotel:) Jinak Coreho styl lezení je až "nudnej", nevypadá že by lezl 8Céčka ale šestky..;) Holt síla!


Jméno: Standa & Honza
Datum: 01.03.2011 20:32:04
Předmět: commentKrátké, výstižné a k věci. Pěkný článek Osmane :) Musím s tím pánem tiše souhlasit...


Jméno: Honza Kohout
Datum: 01.03.2011 09:26:39
Předmět: peckaPěkný shrnutí, navíc mě ve videu k přelezu Gioia potěšilo, že slyším svého oblíbence Finley Quaye!

Příspívat do diskuze k tomuto článku, mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud se chcete zaregistrovat, přejděte na registrační formulář. Pokud jste již registrovaným uživatelem, přihlášte se.