Jacky Godoffe

[03.02.2011, ]

Jeden z nejlepších bouldristů světa a znalec Fontainebleau na slovo vzatý, se specializuje na lezení hlavně zde v krásné francouzské pískovcové oblasti, kde píše historii v podání nejtěžších cest už pěknou řádku let.


Jacky Godoffe

Narozen 21. listopadu 1956

 „V denním životě mám mnoho závazků, nikdy pořádně nemůžu dělat to, co bych právě chtěl. Na skále mi však nikdo nic nepředepisuje, tady jsem sám sebou – potřebuji lezení k životu!“

Jackyho tělesný vývoj byl od čtvrtého do čtrnáctého roku poznamenán těžkou srdeční chorobou. V mládí se sice věnoval gymnastice, ale teprve v jeho 21 letech ho jeho přítel vzal sebou na bouldering do Fontainebleau.

„Stavěl jsem se strašně, měl jsem hroznou techniku, skála jednoduše nechtěla mé pohyby akceptovat a já nemohl uvěřit, že navzdory své síle, ztroskotám na jednoduchých technických problémech. Viděl jsem, že mé gymnastické schopnosti mají i stinnou stránku, byl jsem příliš silný na to, abych se naučil dobrou techniku.“

Jacky Godoffe Big Boss 7C

Přesto se Jacky ihned nadchl pro tyto malé skalky. „ To co se mi na boulderingu líbí, je NEKOMPLIKOVANOST – žádné lano, materiál jistič… pouze ty a lezecký problém. Je to opravdu kouzelné, zkoušet něco, co vypadá vlastně nemožně! Při boulderingu potřebuješ kromě maximální síly i značnou dávku štěstí… Důvod proč stále miluju tento druh lezení, je ten, že vlastně nikdy nevíš, jak se Ti bude v určitý den, v určitý okamžik dařit. Pokud Ti přeje štěstí, jsi připravený a pořádně motivovaný, můžeš lehce splnit své sny. Pokud ztroskotáš, je důvod přijít znovu. Jsem opravdu zamilovaný do tohoto jemného pískovce a jeho neuvěřitelného tření, miluji lezecký pohyb na něm, pocit když vedu tělo vzduchem a není nic mezi mnou, boulderem a zemí…“

Jacky považuje nové boulderingové problémy za otevřenou výzvu pro každého.

Jacky Godoffe Kick Me Up 8A+

„Lezec by měl problém řešit a vyřešit, pokud si ponecháváš problémy sám pro sebe, omezuješ tím sebe a i vývoj lezení. Lezci, kteří tak činní, trpí dle mě slavomamem“.

Jackyho motivace zkusit něco, co vypadá vlastně nereálně, byla důvodem toho, že mohl opakovaně posouvat hranice…Už několik let patří tento spokojený Pařížan, který psal dějiny lezení ve Fontainebleau, k nejlepším představitelům tohoto sportu na světě. V roce 1984 otevřel ve Fontainebleau první boulder v osmém stupni, v roce 1990 to bylo první 8A+ a v roce 1993 cestou FatMan dal světu první 8B…

Jacky Godoffe Chaos 8B

K umělým chytům se dnes Jacky staví spíše odmítavě, především poté, co Marc Le Menestrel dokázal vylézt tehdy nejtěžší Jackyho boulder „Coup de Feel“ bez díry pro prst, kterou Jacky zvětšil.

Jacky byl také úspěšným soutěžním lezcem, v roce 1990 obsadil v celkovém hodnocení světového poháru druhé místo. Jeho optimistické vyzařování stejně jako zkušenosti stavitele cest a soutěžního lezení, udělaly z bývalého učitele matematiky, ideálního trenéra mládeže. Působí jako poradce národní francouzské federace sportovního a soutěžního lezení. Je autorem mnoha knih o lezení a spisovatel na volné noze, od roku 1988 působí též v časopise Vertikální fotograf.

 Jackyho je možné potkávat v Bleau dodnes, protože jak sám tvrdí: „Budu tady lézt, dokud mé tělo bude naslouchat mému duchu“.

Jacky Godoffe Karma 8A

Jacky Godoffe Pirouette Cacaouette 7C

Když jsem se s Jackym potkal před několika lety v Bleau osobně, splnil se mi tím takový menší sen. Říkal, že českou republiku jednou navštívil, byl unešen z krás Prahy, ale nejvíc jsem ho zaskočil, když jsem po něm chtěl vysvětlit, kde začíná jedno 7A. Nechápal proč je to pro mě může být tak důležité… Bral to jako zlozvyk z umělky. „Tady máš kamen a hraj si…Its just a game, numbers are not important… ty jsi soudce sám sobě“.

Cesty – prvovýstupy

C'Etait Demain  8A, první 8A boulder 1984

Coup de feel 8A+ první 8A+ 1990

Sonate ďAutomne 8B první 8B travers 1991

FatMan 8B, první 8B boulder 1993

Carpe Diem 8B traverz 1995

Quoi de Neuf acte 2 8B (8B+)

Le Mouvement Pepétuel 8B

Kick Me Up 8A+

Double Face 8A+

Partage 8A+

A mnoho dalších, na stránkách belau.info má registrovaných 61 prvovýstupů ve stupni 7A – 8B+

Opakování

Le voyage de Zhong Kui 8B

Hip Hop assis 8B

Chaos 8B

Atd.

Soutěže

1985 Bardonecchia 4. Místo

1986 Rock Master Arco 2.místo

1990 Světový pohár Vídeň 1.místo

1990 Celkové hodnocení světového poháru 2.místo

K vidění:      http://www.youtube.com/watch?v=vUGJ9WPd6_s

                     http://www.youtube.com/watch?v=CqvL5IcRxpM

                     http://www.vimeo.com/7757339   a to Vám povím, to je kovbojka!!

Zdroje: Rockstars

             Bleau.info

             Fr.wikipedia.org

             Purebouldering.cz

Osman

Reakce na článek


Jméno: Štěpán Stráník
Datum: 03.02.2011 14:58:37
Předmět: JackyJo bomba článek, hodně se mi líbí, jak se k tomuto sportu staví :)díky Osy za dobrou práci :)


Jméno: Štěpán Stráník
Datum: 03.02.2011 14:58:29
Předmět: JackyJo bomba článek, hodně se mi líbí, jak se k tomuto sportu staví :)díky Osy za dobrou práci :)


Jméno: Martin Spilka
Datum: 03.02.2011 14:08:28
Předmět: parádaKrásný článek a názory. Díky

Příspívat do diskuze k tomuto článku, mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud se chcete zaregistrovat, přejděte na registrační formulář. Pokud jste již registrovaným uživatelem, přihlášte se.