John Gill

[10.01.2012, ]

John Gill je americký matematik, a takzvaný OTEC BOULDERINGU. Jeho pojetí lezení, ho vedlo k intenzivnímu trénování, použití magnézia a zavedení hodnotícího systému obtížnosti.


John Gill

John Gill narozen r. 1937 se dostal do kontaktu s lezením v roce 1953, díky kamarádce, která ve skalách hledala starou indiánskou jeskyni a o rok později už podnikl svůj první lezecký výjezd do Colorada. Lezl především tradičním stylem, všude tam kde se mu to líbilo a na obtížnost příliš nehleděl. V roce 1955 ho nadchli dva horolezci, Yvon Chouinard a Bob Kamps, svým tréningem na skalních blocích. Začal se specializovat na krátké cesty s nádechem akrobacie a gymnastiky a na počátku šedesátých let lezl již mnohem těžší věci, než které v té době existovaly. Jako gymnasta přenesl použití gymnastické křídy – magnesia - do amerického lezení k vysušení kůže rukou (jeho používání se pak rozšířilo po celém světě).

John Gill

Na  Gillově stylu lezení byl vidět vliv formální gymnastiky. Vnesl do lezení prvky jako je skok - dyno, či swinging lieback, což přesně vyjadřuje to, co se asi po třiceti letech snažil Wolfgang Güllich popsat slovíčkem DeadPoint. Zdůrazňoval tzv „V jednoduchosti je krása“ a položil zásadní kámen moderního lezení.  Dával přednost použití síly a někdy se vyhýbal i efektivnějšímu a účinějšímu patování, které považoval za neestetické... „Bolderingový problém není ve skutečnosti vyřešen, pokud není proveden s elegancí a půvabem“ Pokládá umělecký styl na stejnou úrovenň jako například obtížnost a používá též bouldering jako prostředek k meditaci.

John Gill

Není pochyb že John byl svým způsobem nadčasový, vždyť některé jeho bouldry byly poprvé zopakovány až v osmdesátých letech. Díky jeho vlastní lezecké cestě, kterou celý život obhajoval, se časem začalo na bouldering hledět jako na samostatnou sportovní disciplínu a přestal být brán jako tréningový prostředek…. Psal se rok 1958 a v Tetonských skalách, byl John jeden z prvních, kdo vylezl cestu ve stupni 5.10. Jednalo se o krátkou cestu Baxter's Pinnacle, věnuje se také lezením na Highbally a free solo.  Koncem padesátých let z jeho dílny vycházejí nejtěžší bouldery na světě:

1958 - 7B - Gill Right Problem - Tetons

1959 - 7C - Gill Dynamic Route - Tetons

 1978 - 7C+ - The Groove - Colorado

John Gill 1978 - 7C+ - The Groove - Colorado


Gymnastická průprava

Jako amatérský gymnasta  se Gill specializuje na sportovní šplh  po laně bez přírazu a cvičení na kruzích. Při svém usilovném tréninku dokázal snad jako první člověk udělat shyb na jednom prstu, sedm shybů na jedné ruce, shyb na jedné ruce se zátěží 10kg a známá je i jeho váha ve visu na jedné ruce…


John Gill

První stupnice obtížnosti

I když byl první kdo vnesl do boulderingu jakousi stupnici obtížnosti – B1,B2, B3, v knize rockstars se nechává slyšet: „Používání běžného systému hodnocení má za následek, že už v zárodku potlačuje kreativitu a touhu objevovat. Tlak, který vyvolávají výrazy jako 5.10 či B1 se nevyhnutelně projeví na stylu, technice či volbě cesty. Cíl zdolat určitý stupeň obtížnosti může sice zvýšit fyzické schopnosti lezce, ale odvádí ho od mystických aspektů lezení…

Závěr

Za svoji aktivitu v oblasti boulderingu získal John Gill v roce 2008 ocenění od American Alpine Clubu Roberta & Miriam Underhillových. I dnes ještě cestuje universitní profesor matematiky po svých oblíbených oblastech, zůstává věrný své zásadě sám na skále zkoušet něco nového a stejně jako dříve si hledá své malé problémy, na kterých se může vyhrát…

Zdroje:

http://www.johngill.net/

http://en.wikipedia.org/wiki/John_Gill_%28climber%29

http://ukbouldering.com/wiki/index.php/World_Bouldering_First_At_Each_Grade

Khiha: Rock Stars  H. Zak

Video:


Osman

Reakce na článek


Jméno: Štěpán Stráník
Datum: 11.01.2012 14:21:06
Předmět: Sázka



Vsadil bych si na Dana dřeváka :)


Jméno: Adam Fiala
Datum: 11.01.2012 12:31:50
Předmět: super



John Gill tu chyběl jak sůl, je to ta pravá boulderingová legenda... zajímalo by mě, kolik top lezců dnes umí udělat tu váhu na jedné ruce:)

Příspívat do diskuze k tomuto článku, mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud se chcete zaregistrovat, přejděte na registrační formulář. Pokud jste již registrovaným uživatelem, přihlášte se.