Bor (Police nad Metují)

Okres:
Kraj: Východočeský kraj

BOR 

Info o oblasti:

Oblast se nachází ve Východních Čechách nad obcí Machov. Materiál je pískovec, tudíž po dešti je lezení nevhodné. Období pro lezení je jaro, léto a podzim.

Situace Region/Východní Čechy:

Mapka východní čechy

Příjezd, přístup:

1. Z Police nad Metují pojedete rovně do kopce směr Bezděkov. V Bezděkově projedete pár zatáček a octnete se na rozcestí, na kterém se dáte doleva směr Machov. Machov musíte projet skoro až na konec (asi 2-3km). Po levé straně uvidíte prodejnu Doldy a po 500m je prodejna potravin. Před ní odbočíte doprava a po levé straně se před vámi ocitne velké štěrkové parkoviště.

2. Z Náchoda pojedete na Hronov. Z Hronova směr Police Nad Metují. Po pravé straně uvidíte Hotel Na Mýtě. Dáte se doprava a hned za mostem opět ostře doprava směr Machov ( odtud je to asi 6km). Dojedete do Machova a na křižovatce se dáte doprava. Dále jako 1.

Z parkoviště se vydáte pod skokanský můstek a odtud pořád po modréturistické značce, tudíž i po cestě Sudet ( žlutý čtverec s trojůhelníkovým pruhem). Po cestě u krmelce začínají první sektory.

Příjezd, přístup z Polska: Z Náchoda pojedete na Kudowa Zdroj, na první světelné křižovatce se dáte doleva na Kudowa Zdroj centrum. Po zhruba 500m před Casinem Gold/Parkem odbočíte doleva a pojedete pořád po hlavní po pár kilometrech začnou serpentíny, projede kolem střediska St. George a až vyjedete z lesa odbočíte doprava na Hotel Orlík, zase vystoupáte a až dojetede k hotelu necháte auto po pravé straně, půjdete dále po silnici a asi po 300-400m se dáte doprava po zelené značce na Bledné skály a zhruba po 10-15 minutách se objevíte na Hraničním Přechodu ( Pašeráci Drog a Geser) v sektoru č. 5 Hollywood.

Situace Místní:

Mapka místní
GPS Parkoviště
:

Základní členění sektorů:

Celková mapka

Parkoviště - Krmelec přibližně 1550m
Parkoviště - Vyhlídka pod Borem přibližně 2800m

Měřítko mapky moc nesedí, kamenů docela jo.
Vysvětlivky:

Žlutá barva Titanic sektor č. 1
Červená barva Garrone sektor č. 2
Modrá barva Kapitán sektor č. 3
Oranžová barva Monstrum sektor č. 4
Zelená barva Hollywood sektor č. 5
Černá barva Poemex sektor č. 6

T- Titanic GPS: N 50 29.174, E 016 17.218
G- Garrone GPS: N 50 29.140, E 016 17.142
KA-
Kapitán GPS:
M- Monstrum GPS: N 50 28.913, E 016 17.240
H- Hollywood GPS:
P- Poemex GPS: N 50 28.979, E 016 17.298

MÝ/NL- Mýtina/Nízký Les GPS:
K- Krmelec GPS:
V- Vyhlídka pod Borem GPS: 

Důležitá upozornění v Boru:
1. Parkovat dole na velkým štěrkovým parkovišti, na návsi vedle dětskýho hřiště nebo z polské strany, takže parkoviště pod lesem nee a to platí zde o rozdělávání ohně,spaní a kempování!
2. Čistit bouldery po sobě, tuna maglajzu, jak zde svítí, není nic moc a ulehčíte tím práci ostatním, kteří po vás budou chtít lézt.
3. Dávat bacha, aby jste zde nenechávali nějaký odpad, už jsem na nějaký bordel narazil a dost mě to naštvalo.
4. Moc v lese nehulákat a už vůbec ne žádná hudba=zapnutý rádia a mobily na plný pecky.
5. Rozhodně sekání chytů, není tolerováno v žádném případě.
6. Pokud nečistíte nové bouldery, tak chyty čistit jemným kartáčkem a ne ocelákem!
7. Jestli někdo výrazně porušuje nějaká pravidla, tak ho slušně požádat aby to nedělal.

Jsem moc rád, že se v Boru leze čím dál víc, ale všeho s mírou. Tak to je snad stručný výčet těch nejdůležitějších věcí, které by se měly na Boru dodržovat, nebuďte lhostejní a chovejte se tak, osud této oblasti je ve vašich rukou!
PS: Nejsem žádnej kazatel, co kdo má dělat, to už nechám na vás, jak se k tomu zachováte :).

Další Informace: 

ŠipkaStart ze stoje pod šipkou, nebo ze stoje z definovaných/označených chytů tečkami.
Šipka ze seduStart ze sedu pod šipkou, nebo ze sedu z definovaných/označených chytů tečkami.

Některé šipky nejsou zrovna ideální, protože nejsou moc vidět, snad vdaleké budoucnosti naběhnem na systém Loučovice. Některé bouldery jsou označeny logem pulitr s pivem Škopek, tz. 5 hvězdičkový problém na Boru. Informace o nových boulderech: Prosím všechny jestli to bude možné o focení kamenů/boulderů,usnadníte mi tím moc práce,zvažte dobře linii boulderu,protože se mi zdá,že už někde začíná být přešipkováno a začínají vznikat nelogické linie. Při zadávání na lezce se mrkněte, jestli už tam boulder není, protože tak vznikají dvojáky, díky moc, Štěpán Stráník email: stepan@bouldering.cz Databázi bouderů najdete na www.lezec.cz a aktualizovaný průvodce tady.